nowości, pieluchy

Pieluszki ekologiczne – czy warto?

Pieluszki ekologiczne – czy warto?

Odkąd istnieją jednorazowe pieluszki, życie wszystkich matek stało się prostsze. Codzienne pranie, gotowanie i suszenie tetrowych pieluch to ciężka praca. Ale pieluszki jednorazowe przyczyniają się do zaśmiecania środowiska i coraz częściej pojawiają się głosy, aby wycofać je z użytku. Zamiast wracać do niewygodnej tetry, lepiej wypróbować wielorazowe pieluszki ekologiczne. Ale czy warto?

Wielka góra śmieci

Dzieci uczą się korzystania z nocnika w różnym wieku. Można przyjąć, że dopiero około dwu i pół letnie dziecko przestaje korzystać z pieluch. Noworodek zużywa nawet 12 sztuk pieluszek dziennie. Starsze niemowlęta – około 7. Jeśli spróbujemy policzyć wszystkie pieluszki zużyte przez jedno dziecko, wyjdzie nam około 6500 sztuk! Standardowe jednorazowe pieluszki, mimo iż są nieszkodliwe dla skóry dziecka, zawierają całkiem sporo środków chemicznych. Po za tym nie ma możliwości poddania ich recyklingowi. Oznacza to, że tak mały człowiek produkuje wielką górę odpadów, jeszcze zanim zacznie chodzić do szkoły. Pieluszki ekologiczne składają się z kilku elementów, ale komplet kilkudziesięciu sztuk wystarcza na cały okres pieluchowania. Różnica jest diametralna.

Wielorazowe = tańsze

Wracając do wyliczeń z poprzedniego akapitu łatwo określić ile kosztują pieluszki jednorazowe. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile wydajemy, kupując po paczce tygodniowo. Jeżeli przyjmiemy przeciętną cenę jednej sztuki – 60 gr, otrzymamy całkiem okrągłą sumkę: 3900 zł!

Ekologiczne pieluszki wielorazowego użytku różnią się cenami w zależności od modelu, producenta, materiałów z których są wykonane, kolorystyki itd. Ale nawet najbardziej luksusowe pieluszki wielorazowe nie będą kosztowały więcej niż 1500 zł na cały okres pieluchowania. Co więcej, można zmieścić się w kwocie 800-900 zł. To nawet 3000 zł mniej.

Zdrowe i wygodne

Pieluszki wielorazowe są nie tylko dobre dla środowiska. Wykonane z bawełny, wełny czy mikrofibry, są też dużo zdrowsze dla Twojego dziecka. Nie trzeba obawiać się, że dziecku będzie gorąco. Pomimo iż są grubsze, wielorazowe pieluchy pozwalają skórze oddychać i są przewiewne. Po za tym nie zawierają środków chemicznych. Oczywiście zawsze warto czytać etykiety – kolorowe otulacze do pieluszek nie powinny być chemicznie farbowane.

Wiele mam obawia się codziennego prania wkładów chłonnych w pieluchach. To także nie jest trudne – jeśli odpowiednio skompletujesz zestaw pieluch i wkładów, wystarczy włączyć pralkę raz dziennie. Wkłady warto spłukiwać wodą i trzymać w szczelnie zamykanym pojemniku zanim wylądują w pralce.

Pieluszki ekologiczne są świetną i zdrową alternatywą dla jednorazówek zaśmiecających środowisko. Ponadto są dużo tańsze. Jeśli kompletujesz wyprawkę dla swojego dziecka, wybierz także odpowiedni zestaw wielorazowych pieluszek w zgodzie z naturą.